Rady dla Rodziców

Znasz pojęcie KOR?

KOR to skrót cieszącego się złą sławą Komitetu Oszalałych Rodziców.
Zastanawiasz się jak się zachowywać, aby nigdy nie zostać jego członkiem?
Oto kilka podpowiedzi :)

 

success-icon

Bądź pozytywny.

Wspieraj i dopinguj drużynę. Chwal wszystkich zawodników z drużyny. Negatywne komentarze zachowaj dla siebie, szczególnie te do innych dzieci. Pamiętaj, że zawodnicy zawsze dają z siebie jak najwięcej i gra w piłkę nożną nie jest wcale taka prosta na jaką wygląda.

success-icon

Nie wcielaj się w rolę trenera.

Pozwól, by trener wydawał instrukcje i wprowadzał korekty do zespołu. Często polecenia wydawane przez rodziców różnią się od tych, które zalecił trener. Niech dzieci (zawodnicy) sami podejmują decyzję i uczą się na błędach. Uwagi rodziców (kibiców) takie jak "podaj", "rozciągnij grę", "wyjdź na pozycję", "wybij", "idź do przodu", "cofnij się" itd. często powodują, że zawodnicy nie czują potrzeby komunikowania się z kolegami z drużyny.


success-icon

Szanuj przeciwnika.

Okazuj szacunek wszystkim drużynom, zawodnikom, trenerom, kibicom i organizatorom. Też nie chciałbyś, aby ktoś z przeciwnej drużyny lżył lub wyśmiewał Twoje dziecko...


success-icon

Miej szacunek do sędziów.

Oni również popełniają błędy. Każdy człowiek je popełnia. Jeśli trener ma uwagi do sędziego, niech sam zwróci mu uwagę. Czy widziałeś kiedyś sędziego, który zmieniał decyzję, kiedy któryś z rodziców na niego krzyczał?


success-icon

Nie wdawaj się w dyskusje

na temat meczu z rodzicami z drużyny przeciwnej. Drużyna Twojego dziecka będzie grała z tą drużyną przez kilka lat. Wynik będzie zapomniany ale wszelkie potyczki, sprzeczki czy inne nieprzyjemne incydenty zostaną w pamięci.


success-icon

Niech wynik i gra zostaną na boisku.

Nawet największa ilość komentarzy, pytań, dyskusji z zawodnikami, trenerami czy sędziami nie zmieni wyniku. Rolą trenera jest analiza meczu, wyciągnięcie wniosków i praca na treningach, by nadrobić ewentualne braki.


success-icon

Pomyśl o swojej pracy.

Czy gdyby za każdym razem kiedy popełnisz błąd ktoś na Ciebie krzyczał, podejmował byś ryzyko? Tak również zachowują się niektórzy zawodnicy w drużynie. Zamiast próbować i podejmować ryzyko starają się być niewidoczni i nie popełniać błędów.
 


success-icon

Niech gra będzie zabawą.

Wygrana zawsze bardziej cieszy niż porażka. Pozwól, by piłkarze czerpali radość z gry z miłości do piłki nożnej. Nie oferuj im nagrody za wygrane. Pozwól, by sami się motywowali. Upewnij się, że ty sam czerpiesz radość z gry Twojego dziecka.